Dostałeś antybiotyk? O co chodzi z tą osłoną?

oslonaCzy farmaceuta pytający nas o osłonę do antybiotyku chce nas naciągnąć, bo i takie opinie słyszałam, czy może chce nam pomóc? Na co zwrócić uwagę przy jej doborze i kiedy stosować osłonę.

Na początku przede wszystkim chciałabym zdefiniować potocznie nazywaną osłonę. Niestety jest to mało precyzyjne określenie. Zarówno pacjenci, farmaceuci oraz lekarze używają tego określenia dla probiotyków jak i dla inhibitorów pompy protonowej. Należy, więc rozróżnić te dwa pojęcia.

Inhibitory pompy protonowej (Helicid, Controloc, Polprazol, Nolpaza) mają za zadanie hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Nie zagłębiając się w mechanizm ich działania, bo nie o tym chce dziś pisać, stosowane są głównie w chorobie wrzodowej oraz profilaktycznie podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Najlepsze ich działanie osiągane jest, gdy zażywane są rano, na czczo przed śniadaniem.

Probiotyki natomiast to zgodnie z definicją FAO/WHO są produktami zawierającymi ściśle określone, żywe drobnoustroje, które po zastosowaniu w odpowiednich ilościach wpływają na mikroflorę organizmu gospodarza i wywierają korzystne działanie terapeutyczne.

Powszechną praktyką jest podawanie w trakcie i/lub po antybiotykoterapii jogurtu lub kefiru, jednak wyniki badań zwykle nie potwierdzają ich skuteczności. Wyjątek stanowi L. casei.(w Polsce Actimel). Wykazano, że profilaktyczne spożywanie tego napoju probiotycznego, równocześnie z antybiotykoterapią i przez 7 dni po jej zakończeniu zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki związanej ze stosowaniem antybiotyków. Jak widać teoria z jogurtami jest niestety mitem i nie warto ryzykować biegunki tuż po przebytej chorobie.

Nie zawsze lekarz lub/i farmaceuta ma czas, chęci lub siłę, aby wytłumaczyć jak i kiedy zażywać probiotyki. Choć ma to kluczowe znaczenie dla ich skuteczność. W kilku zdaniach „złote zasady przyjmowania probiotyków”:

 • Probiotyki należy przyjmować w odstępie 2-3h od antybiotyku. Nie zażywamy antybiotyku razem z probiotykiem.
 • Probiotyk należy zażywać przez cały czas stosowania antybiotykoterapii jak i po jej zakończeniu 2-3 dni. Antybiotyk utrzymuję się w naszym organizmie jeszcze przez kilka dni po zakończeniu jego zażywania.
 • W zależności od preparatu zażywamy probiotyk 1-2 razy dziennie.
 • Nie podajemy dzieciom probiotyków przeznaczonych dla dorosłych. Nie wszystkie szczepy stosowane u dorosłych mogą być stosowane u dzieci.
 • Probiotyki są bezpieczne dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących.

Należy zwrócić uwagę na to, w jakiej temperaturze probiotyk powinien być przechowywany. W zależności od tego, jakie zawiera szczepy i w jakiej technologii zostały otrzymane, probiotyki mogą być przechowywane w temperaturze do 25ºC i jest to temperatura pokojowa. Jednak część probiotyków wymaga przechowywania w lodówce w temperaturze 2ºC – 8ºC

Co może się wydarzyć jeśli nie zażyjemy probiotyku podczas antybiotykoterapii:

 • biegunka
 • ból brzucha
 • wzdęcia
 • grzybicze zakażenia pochwy
 • grzybicze zakażenie jamy ustnej
 • rzekomobłoniaste zaplenie jelit

Probiotyk nie tylko z antybiotykiem. Kiedy jeszcze?

Probiotyki wspomagają również florę przewodu pokarmowego przy ostrych biegunkach w tym wywołanych przez rotawirusy. Mogą także być przydatne w podróżny w szczególności, kiedy wyjeżdżamy do krajów podzwrotnikowych. Wtedy może nas zaskoczyć tak zwana biegunka podróżnych związana ze zmianą flory bakteryjnej jaką nas otacza i na którą reagujemy inaczej niż osoby na stałe zamieszkujące te tereny. Ciągle trwają intensywne badania nad kolejnymi zastosowaniami probiotyków jest to wciąż bardzo szeroka i niepoznania grupa preparatów.

 

3 Comments on Dostałeś antybiotyk? O co chodzi z tą osłoną?

 1. nieśka
  23 lutego 2014 at 18:15 (4 lata ago)

  Slyszałam, że najlepszą osłoną jest lakcid, bo ma najwięcej szczepów, czy to prawda. Jaki probiotyk polecany jest dla dzieci w wieku 4 lat, bo w aptekach jest b.b. duży wybór?Czym się kierować przy wyborze?oprócz ceny;)

  Odpowiedz
  • Farmazone
   23 lutego 2014 at 20:09 (4 lata ago)

   Należy kierować się przede wszystkim składem. Najlepiej, aby stosowany probiotyk posiadał jeden z następujących szczepów: Saccharomyces boulardii, Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus casei. Ważna też jest ilość szczepów w jednej kapsułce, bo to rzutuje na częstość zażywania. Lakcid jest dobrym probiotykiem, zawiera bowiem Lactobacillus rhamnosus 2×109 CFU, jednak ilość szczepów jest dość mała, dlatego należy podawać go 3-4 razy dziennie. Dodatkowo musi być przechowywany w lodówce, co nie zawsze jest dogodne.

   Dzieciom poleciłabym probiotyk podawany raz dziennie – większość dzieci nie lubi leków, należy więc ograniczać ilość podań. Bardzo dobrym probiotykiem dla dziecka jest Dicoflor 30. Zawiera Lactobacillus rhamnosus 3×109 CFU (dla dorosłych Dicoflor 60). Jeśli dziecko nie lubi probiotyków do rozpuszczania pojawił się Acidolac misio-tabletki o smaku białej czekolady, pomarańczy i truskawki. Mogą być podawane od 3 roku życia dwa razy dziennie.

   Odpowiedz
 2. marta
  29 kwietnia 2016 at 11:49 (2 lata ago)

  Moje dzieci na szczęście do tej pory tylko raz musiały brać antybiotyk, ale było dla mnie oczywiste, że daję im osłonowo acidolac, żeby dobre bakterie w przewodzie pokarmowym uzupełniać i uniknąć powikłań poantybiotykowych

  Odpowiedz

Leave a Reply