„Dzięki nam dotyk mamy jest jeszcze bardziej kojący”, czyli reklama oczami farmaceuty.

MiętaTym razem natchnęła mnie do wpisu reklama, a nie pacjent. Reklamy denerwują każdego, ale mnie te farmaceutyczne szczególnie. Nie dlatego, że przerywają mój ulubiony serial, ale wprowadzają pacjentów w błąd lub żerują na ludzkich uczuciach. Rozumiem, że każdy chce zwiększyć sprzedaż, ale nie kosztem zdrowia pacjentów. W związku z rażącym niedopowiedzeniem napiszę o maściach rozgrzewających dla dzieci.

Oglądając telewizję natknęłam się na reklamę maści Vicks VapoRub. W reklamie mama kładąc (małe) dziecko do snu aplikuje maść po czym słyszymy „Dzięki nam dotyk mamy jest jeszcze bardziej kojący”. Wszystko byłoby w porządku – preparat reklamowany, renomowany długo na rynku – idealny przy przeziębieniu. Jeśli farmaceuta w aptece będzie dociekliwy zapyta dla kogo ta maść? Jeśli mama na zakupy wyruszy bez dziecka może się nie domyślić. Otóż Vicks VapoRub nie powinien być stosowany u dzieci poniżej piątego roku życia ze względu na zawartość mentolu. Zastosowanie olejku miętowego na skórę okolicy ust i nosa może doprowadzić do bezdechu włącznie z zamknięciem głośni. Odnotowano śmiertelne przypadki u niemowląt po podaniu olejku miętowego na skutek skurczu oskrzeli. Co prawda w ulotce widnieje informacja, aby nie stosować maści poniżej 5 roku życia. Jednak rzadko czytamy ulotki a reklama jest dość tendencyjna….

Vicks VapoRub nie powinien być stosowany u dzieci poniżej piątego roku życia ze względu na zawartość mentolu.

Rozgrzewamy dzieci bezpiecznie.

Najpopularniejszy Pulmex Baby zniknął z aptek i hurtowni farmaceutycznych – został wycofany. Zastąpił go Depulol.

Depulol może być stosowany u dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Zawiera olejek eukaliptusowy, rozmarynowy w połączeniu z balsamem peruwiańskim. Ułatwia oddychanie i odkrztuszanie.

Pojawił się również Pumo Vap bebe i choć skład ma dość bogaty – olejki: rozmarynowy, sosnowy i majerankowy to jest i mentol, a co gorsze w ulotce widnieje informacja, że może być stosowany od 1. roku życia. Ja osobiście takiemu maleństwu Pumo Vap bebe bym nie poleciła…

Co jeszcze ?

Dla najmniejszych to byłoby na tyle cała reszta jest co najmniej powyżej trzeciego roku życia czyli Aromactiv plastry, żel czy Pulmonil.

Tak oto pijąc pyszną herbatkę miętową obsmarowałam mentol. Trochę niesłusznie, ale ku przestrodze rodzicom. Liście i wyciągi z mięty (herbatki) stosuje się przy zaburzeniach trawienia, ale nie powinny być stosowane przy nadkwaśności. Przez destylację z parą wodną otrzymuję się olejek miętowy (mentol) stosowany do płukania jamy ustnej i do inhalacji u osób dorosłych. Zewnętrznie olejek miętowy może łagodzić bóle mięśniowo – stawowe, dodawny jest do maści przeciwbólowych. Z kolei olejek miętowy po podaniu doustnym wywołuje bóle brzucha i wymioty. Jak mówił Paracelus – „Cóż jest trucizną ? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną”

Leave a Reply