EllaOne bez recepty i co teraz…..?

EllaOne będzie dostępna bez recepty. Spadło to na Polskę jak grom z jasnego nieba, żadnych głosowań, debat, sporów politycznych tylko po prostu decyzja administracyjna, która jest wiążąca i ważna na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. W mediach zawrzało. Rozpoczęły się dyskusje etyczne, religijne czy w końcu medyczne. Wszyscy mówią jakie to złe, że trutka na dzieci, jakie nieetyczne. Grożą palcem. Nie chce po raz kolejny wałkować tematu tak jakbyśmy mieli wpływ na dostępność ellaOne. Już zadecydowano!!! Chce w sposób kompetentny na tyle na ile potrafię uświadomić, że to nie cukierki. Każdy grozi i krzyczy, ale nikt w Polsce nie edukuje. Zamiast konkretnej medycznej wiedzy stawia się zakazy. Mam nadzieję, że po wprowadzeniu EllaOne bez recepty ulegnie to zmianie. Decyzja Unii Europejskiej zaskoczyła nie tylko nas, ale i polskie prawo, ponieważ w tej chwili doszło do paradoksu. „Tabletka po” będzie bez recepty. Współżycie seksualne zgodnie z prawem można rozpocząć od 15 roku życia. Natomiast tabletek antykoncepcyjnych lekarz nie może wypisać dziewczynie, jeśli nie ma ukończone 18 lat chyba, że przyjdzie na wizytę z rodzicem. Potrzeba nam edukacji seksualnej i medycznej, potrzeba nam wielu zmian. Jeżeli okazało się, że ellaOne jest bez recepty.

Komisja Europejska wprowadzając tabletkę „dzień po” bez recepty chce zmniejszyć ilość nielegalnych aborcji, które mimo wszystko mają miejsce i są wykonywane w różnych warunkach. Wybieramy, więc mniejsze zło.

Czym jest ta słynna tabletka?

EllaOne zawiera octan uliprystalu i jest wskazana tylko w przypadkach nagłych do stosowania do 120h (im szybciej tym lepiej)po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w wypadku, gdy zastosowana antykoncepcja zawiodła. Nie można jej traktować jako podstawowy środek antykoncepcyjny, nie powinno się stosować tabletki częściej niż raz w cyklu miesiączkowym. Nie ma badań co mogłoby się wydarzyć gdyby kobieta zażywała EllaOne częściej. Wiemy, że EllaOne wpływa na aktywność naturalnie wytwarzanego hormonu – progesteronu. Dzięki temu hamuje uwalnianie komórki jajowej czyli owulację oraz utrudnia jej zagnieżdżenie w macicy poprzez hamowanie rozrostu błon śluzowych macicy. EllaOne nie zawsze musi być skuteczna! Z badań wynika, że na 100 kobiet, które do 5 dni zażyły tabletkę po niezabezpieczonym stosunku 2 będą w ciąży.

Nie można jej traktować jako podstawowy środek antykoncepcyjny, nie powinno się stosować tabletki częściej niż raz w cyklu miesiączkowym.

Co warto wiedzieć przed zażyciem tabletki?

Przed zażyciem tabletki ellaOne należy wykluczyć ciążę – zrobić test ciążowy. Jeżeli doszło już do zagnieżdżenia zarodka ellaOne nie jest wskazana, ponieważ dostępność badań na temat wpływu octanu uliprystalu na płód jest bardzo ograniczona.

Po zażyciu

Po zażyciu EllaOne nie można zaniechać metod antykoncepcji. Jeśli np. tabletka była wzięta w drugim dniu po stosunku to nie działa to w ten sposób, że do 5 dni od zażycia można współżyć bez zabezpiecznia. Co więcej jeśli kobieta zażywa doustne tabletki antykoncepcyjne i przyjęła ellaOne, może kontynuować kurację, ale do końca cyklu w którym zażywała ellaOne powinna stosować mechaniczne środki antykoncepcyjne tj. prezerwatywę. Cały cykl hormonalny został zaburzony dlatego tabletki antykoncepcyjne mogą być nieskuteczne w cyklu, w którym zastosowano ellaOne.

W przypadku kobiet karmiących piersią powinny przed zażyciem tabletki ściągnąć pokarm lub podawać mleko z puszki przez 36 godzin po zażyciu ellaOne.

Po zażyciu ellaOne mogą dość często wystąpić działania niepożądane – mdłości, ból brzucha, ból głowy, zawroty głowy, zmęczenie, drażliwość czy zaburzenia uwagi. Z tego względu po zażyciu tabletki nie powinno się prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Praktycznie najlepiej zażyć tabletkę tuż przed snem, aby zniwelować objawy i najprościej mówiąc nie zwymiotować tabletki. Jeżeli dojdzie do wymiotów do 3h po zażyciu należy zażyć kolejną tabletkę.

Jeżeli zażywacie jakieś inne leki poinformujcie o tym lekarza lub farmaceutę. Tak jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych o których pisałam tutaj, ellaOne może być mniej skuteczna w połączeniu z innymi specyfikami.

Podaję te wszystkie informację po to, żebyście sięgając po ellaOne mieli świadomość, że jest to duża dawka substancji wpływającej na całą gospodarkę hormonalną. Nie jest obojętna dla organizmu kobiety i może łatwiej jest zapobiegać niż sobie szkodzić.

Na koniec pozwolę sobie na osobistą refleksję. W aptece jak i w życiu codziennym coraz częściej spotykam pary, które marzą o dziecku i może czasem myślimy, że to jeszcze nie czas, że życie się zawali jak będziemy mieć dziecko, a może…..jednak lepiej nie wziąć ellaOne. Mam nadzieję, że pomimo nowej rejestracji tego preparatu wygra Wasz rozsądek i odpowiedzialność, bo tego nie kupicie ani na receptę ani bez recepty. Niech tzw. awaryjna tabletka zostanie użyta w naprawdę awaryjnej sytuacji.

Leave a Reply