Kłucie, drapanie, pieczenie – gardłowe sprawy jesienią

880624_77291538Rozpoczyna się czas, kiedy budzi nas stukanie deszczu o parapet, szaruga za oknem i… ból gardła. 70-85% ostrych zapaleń gardła wywołują wirusy, które przenosimy drogą kropelkową. Objawy zakażenia myślę, że znane są każdemu – rozpulchnione i zaczerwienione gardło, obrzęk, bolesność i pieczenie błony śluzowej gardła. Do tego wszystkiego może dołączyć katar, kaszel, niewielki wzrost temperatury i ogólne rozbicie. Infekcje wirusowe najczęściej ustępują po 3 do 7 dni i nie powinny być leczone antybiotykami! Nieuzasadnione stosowanie antybiotyku może tylko prowadzić do wykształcenia oporności o czym pisałam już w artykule. Cała terapia opiera się na leczeniu objawowym, czyli podawaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i miejscowo znieczulających. Jak jednak odnaleźć się w gąszczu tych wszystkich znakomitych preparatów, które krzyczą do nas z reklam?

Wskazane jest miejscowe odkażanie błony śluzowej gardła, aby złagodzić objawy i zapobiec ich dalszemu rozprzestrzenianiu. Preparaty dostępne na rynku zwykle wykazują działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i miejscowo znieczulające. Najpopularniejsze są tabletki do ssania, a przecież istnieją również płyny do płukania i aerozole.

Pastylki do ssania

Pastylki do ssania należy stosować tak, aby substancja czynna utrzymała się w jamie ustnej jak najdłużej. Najlepiej, więc sięgnąć po nią po posiłku i po wypiciu porannej kawy lub tuż po wypłukaniu jamy ustnej płynami odkażającymi. Jeżeli odczuwamy typowe objawy zapalenia gardła należy zastosować preparaty z substancjami przeciwzapalnymi i przeiwbólowymi:

 • Flurbiprofen – Strepsils Intensive
 • Salicylan choliny – Cholinex i Cholinex bez cukru
 • Chlorowodorek benzydaminy – Tantum Verde

Płyny do płukania jamy ustnej.

Najczęściej dostępne są w postaci koncentratów lub proszków do sporządzenia roztworu. Płyny do płukania mają znacznie krótszy kontakt ze śluzówką niż pastylki do ssania. Jednak pozwalają usunąć namiar gromadzącego się śluzu i umożliwić lepszą skuteczność pastylek do ssania. Dlatego dobrze jest wypłukać jamę ustną po czym zastosować tabletkę do ssania. Preparaty przeciwzapalne do płukania z:

 • Diclofenakiem – Glimbax,
 • Chlorowodorek benzydaminy – Tantum Verde, Hascosept,

Preparaty złożone

 • Kwas benzoesowy, kwas salicylowy, olejek mięty pieprzowej, olejek eukaliptusowy, tymol - Gargarisma Prophylacticum (koncentrat do sporządzenia roztworu)
 • Zalecane jest również stosowanie ziołowych koncentratów o działaniu odkażającym, ściągającym i przeciwzapalnym np.: Azulan, Salviasept, Dentosept

Aerozole

Nie zawsze lubiane przez pacjentów ze względu na długą końcówkę dozującą spray dociera bezpośrednio na tylną ścianę gardła, co często powoduję uczucie odruchu wymiotnego. Zaletą jest jednak precyzyjne i całkowite umieszczenie substancji czynnej na tylnej ścianie gardła.

 • Chlorowodorek benzydaminy – Tantum Verde, Tantum Verde Forte, Hascosept, Hascosept Forte, Septolux, Uniben
 • Preparaty ziołowe – Tymsal, Larimax T

Jeżeli gardło bardzo boli można dodatkowo zastosować preparaty z substancjami miejscowo znieczulającymi tj. lidokainą lub benzokainą (Orofar, Orofar max, Gardimax medica spray).

W ostrym wirusowym zapaleniu gardła wskazane jest także podanie leków przeciwzapalnych o działaniu ogólnoustrojowym tj. ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego czy diklofenaku. Pamiętajcie również o zmniejszeniu aktywności i spoczynkowym trybie życia. Jeżeli mimo wszystko utrzymuję się gorączka powyżej 38 stopni Celcjusza, macie trudności w połykaniu i powiększone węzły chłonne może się okazać, że to nie jest już tylko wirusowe zapalenie gardła i należy jak najszybciej udać się do lekarza.

1 Comment on Kłucie, drapanie, pieczenie – gardłowe sprawy jesienią

 1. lisek Skwierzyna
  14 kwietnia 2015 at 20:30 (3 lata ago)

  Cudowny post, humor i dystans! Plus ogolnie bardzo fajny blog :) Gratuluje! :)

  Odpowiedz

Leave a Reply