Magnez w co drugiej reklamie. Jak wybrać najlepszy?

1435534_18022037bWszędobylskie reklamy farmaceutyczne przyprawiają nas o zawrót głowy. Każdy przekonuje o swojej racji. Wojna na szeroką skalę. Gra warta świeczki, ponieważ preparaty magnezowe to jedne z najczęściej sprzedawanych w aptece. Co jednak naprawdę znaczy dobry magnez?

Producenci prześcigają się w przyciągnięciu naszej uwagi, tylko i wyłącznie na ich preparat. Pomysłowość nie zna granic. Poczynając od tego, który magnez jest bardziej naturalny, a który bardziej przyswajalny. Kto, jakie i gdzie badania wykonał, a kto ich nie wykonał? Wybór wbrew pozorom nie jest taki trudny. Wystarczy umiejętnie przeczytać skład i zawartość danego preparatu. Musicie sami nauczyć się rozróżniać preparaty magnezowe, ponieważ jest ich tak dużo na rynku, że jestem w stanie porównać tylko małą ich część.Zatem zaczynamy kurs przyspieszony.

Połączenie w jakim magnez występuje.

Obecnie stosuje się wiele soli magnezu – organicznych jak i nieorganicznych. Spośród nieorganicznych soli możemy wymienić: chlorek magnezu, tlenek magnezu, azotan magnezu i węglan magnezu. Nas jednak najbardziej interesują połączenia organiczne tj.: asparginian magnezu, cytrynian magnezu i mleczan magnezu, bo to one są lepiej rozpuszczalne, a co za tym idzie przyswajalne.

Ilość jonów w jednej tabletce.

Dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na magnez to 300mg – 400mg. Należy jednak zwrócić uwagę, że wartość ta odnosi się do ilości jonów samego magnezu, a nie do całego związku. Część producentów podaje zawartość magnezu w jednej tabletce w postaci np. cytrynianu magnezu, a nie w postaci jonów. To ilość jonów samego magnezu jest dla nas miarodajna i w prosty sposób porównywalna w stosunku do innych preparatów.

To ilość jonów samego magnezu jest dla nas miarodajna i w prosty sposób porównywalna w stosunku do innych preparatów.

Dodatek witaminy B6

Większość preparatów na rynku zawiera dodatek witaminy B6. Dlaczego właśnie B6? Ułatwia ona wchłanianie magnezu i transport do komórek organizmu.

Zatem czas na porównanie składów wybranych preparatów magnezowych i poznanie prawdy, który magnez jest wart naszej uwagi i pieniędzy.

Preparat Związek magnezu Jony magnezu
w 1 tabletce
Dodatek
witaminy
B6
Magne B6 mleczan magnezu 48 mg 5 mg
Blumag Jedyny tlenek magnezu 375 mg 1,4 mg
Maglek B6 mleczan magnezu 51 mg 5 mg
Neomag Forte węglan magnezu 120 mg 1,4 mg
MGB6 mleczan magnezu 60 mg 1,4 mg
Magnefar B6 cytrynian magnezu 60 mg 0,5 mg
Slow-Mag chlorek magnezu 64 mg -
Slow-Mag B6 chlorek magnezu 64 mg 5 mg
MagVit B6 mleczan magnezu 48 mg 5 mg

 

Wniosek z mojej analizy taki, że reklamowany jako naturalny magnez – Neomag Forte występuję w związku nieorganicznym – węglanie magnezu, a więc wchłania się maksymalnie w 30% (30% ze 120mg – 36mg). Podobnie jest w przypadku preparatu Blumag Jedyny, którego wchłanialność jako tlenku magnezu sięga maksymalnie 10% (10% z 375mg – 37,5mg). Z kolei dobrze wchłaniane związki magnezu – organiczne – zaznaczyłam kolorem zielonym w tabelce.

W moim przekonaniu jedyny naturalny magnez i najbardziej wartościowy to taki, który spożywamy z pokarmami bogatymi w ten pierwiastek tj. kasza jęczmienna, płatki owsiane, fasola, groch, soczewica, orzechy, słonecznik, kakao, ser żółty, ryby, czekolada. W ten sposób pokrywamy część zapotrzebowania na magnez i nie musimy go suplementować w dawkach maksymalnych. Zażywacie jakiś zestaw witamin, spójrzcie na jego skład. Tam również może znajdować się magnez. Zapotrzebowanie na magnez jest różne w zależności od wieku, stylu życia oraz aktywności fizycznej. Ten temat postaram się również poruszyć w kolejnych artykułach. Mam nadzieję, że teraz już w pełni świadomie wybierzecie ten najlepszy magnez.

7 Comments on Magnez w co drugiej reklamie. Jak wybrać najlepszy?

 1. Magda
  3 marca 2014 at 19:38 (4 lata ago)

  cenne wskazówki na temat, który aż prosił się (z uwagi na reklamy) o przedyskutowanie, myślę, że jeszcze kwestia leku i suplementu diety jest istotna, ale to pewnie temat na osobny wpis…

  Odpowiedz
 2. NATALIA
  6 marca 2014 at 13:11 (4 lata ago)

  Warto by było jeszcze zaznaczyć, że część z ww preparatów to suplementy diety, a część leki. Sądzę, że bezpieczniej wybierać te zarejestrowane jako lek, z uwagi na większe prawdopodobieństwo, że deklarowana ilość jonów magnezu rzeczywiście znajduję się w tabletce. Jeśli chodzi o suplementy niejednokrotnie mieliśmy przykłady, że najdziwniejsze substancje wchodziły w ich skład, niekoniecznie deklarowane na opisie opakowania, a i dawka substancji deklarowanych nie podlega tak naprawde kontroli. Osobiście polecałabym lek.

  Odpowiedz
  • Farmazone
   8 marca 2014 at 20:47 (4 lata ago)

   Jak najbardziej zgadzam się z powyższymi komentarzami. Jest to bardzo ważny argument. Zawsze lepiej wybrać lek, a nie suplement diety i ta zasada ma swoje odniesienie nie tylko w przypadku magnezów. Leki od suplementów diety różnią się rodzajem rejestracji i odmiennością przepisów prawnych obowiązujących dla tych produktów. Lek przed wprowadzeniem do obrotu musi przejść szereg badań, w których należy wykazać skuteczność terapeutyczną, udokumentować badania jakościowe, toksykologiczne oraz farmakologiczne. Lek rejestrowany jest przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, a kontrolę nad procesem wytwarzania leku sprawuję Główny Inspektor Farmaceutyczny. Jeśli chodzi o suplement diety wystarczy zgłoszenie produkowanego preparatu do Głównego Inspektora Sanitarnego. Jest to bardzo dobry wątek na kolejny artykuł, gdyż temat jest obszerny i warty dyskusji. Szczególnie w odniesieniu do reklam, w których deklarowana jest natychmiastowa skuteczność, której w przypadku suplementów diety raczej nikt nie badał.

   Odpowiedz
 3. Agacia
  7 marca 2014 at 20:34 (4 lata ago)

  Nie spodziewałam się że magnezy są tak różne! Teraz będę bardziej uważać co kupuję. A w jakim stopniu są mniej więcej przyswajane organiczne związki magnezu?

  Czy podane przez Panią dzienne zapotrzebowanie na magnez (300 – 400mg) to w ilość którą powinniśmy dostarczyć organizmowi („zjeść”), czy ta którą musimy przyswoić? Wydaje mi się to dosyć istotne, gdyż nie wiem, czy podczas brania tabletki przeciętnego suplementu, gdzie przyswaja się 30-50mg, uzupełniam jedynie 10% zapotrzebowania, czy jednak więcej?

  „Na czasie” jest też teraz woda mineralna z dużą ilością magnezu. Moja (Piwniczanka) ma w składzie 87mg/l kationów magnezu. Dziennie w takim razie wypijam około 130mg, więcej niż w większości tabletek. Nie znalazłam nigdzie takiej informacji, ale domyślam się, że w wodzie występuje ten nieorganiczny związek magnezu. Orientuje się może Pani?

  Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne artykuły!

  Odpowiedz
  • Farmazone
   8 marca 2014 at 20:48 (4 lata ago)

   Związki organiczne magnezu wchłaniają się do 90%. Poza samą postacią magnezu na stopień jego wchłanialności wpływ ma również interakcja z pokarmami. Czynnikami zwiększającymi wchłanianie magnezu są: kwaśne środowisko, dieta bogatobiałkowa, tłuszcze nienasycone, witamina B6, witamina D i laktoza. Biodostępność magnezu rośnie przy spadku stężenia magnezu w diecie.

   Podane zapotrzebowanie jest wartością, którą organizm osoby dorosłej powinien przyswoić. Należy również pamiętać, że zapotrzebowanie na magnez jest zmienne i rośnie szczególnie w okresie ciąży, laktacji, wzmożonego wzrostu i wysiłku.

   Magnez w wodach mineralnych wstępuję w postaci zjonizowanej czyli bardzo dobrze przyswajalnej. Definicja wody bogatej w magnez mówi, że powinna ona zawierać co najmniej 50mg/l magnezu, a więc Piwniczankę można spokojnie do tej grupy zaliczyć. Przy tej ilości wypijanej, wysokozmineralizowanej wody mineralnej i przy dobrze zbilansowanej diecie myślę, że w pełni pokryje Pani zapotrzebowanie na magnez.

   Odpowiedz
 4. asd
  9 marca 2014 at 21:54 (4 lata ago)

  łykamy sobie mleczan magnzu, który jako sól słabego kwasu w żołądku reaguje na zasadzie wymiany z silniejszym kwasem solnym i de facto w dwunastnicy mamy już chlorek magnezu. w związku z tym czy przypadkiem powyższe rozważania nie mają sensu tylko w przypadku dojelitowych postaci leku?
  Tak na marginesie należy się mała korekta. Tlenek magnezu solą nie jest. Cóż znaczy, że sole organiczne są lepiej rozpuszczalne, a zatem wchłanialne? taki chlorek jest przecież świetnie rozpuszczalny w wodzie. przydałaby się informacja, w jak sposób magnez się wchłania – zjonizowany czy pierwiastkowy? transportem zgodnie z gradientem czy przez przenośnik zależny od atp?
  niestety pełno utarnych frazesów a brak konkretnego wytłumaczenia jak to naprawde jest popartego wiarygodnymi źródłami…

  Odpowiedz
  • Farmazone
   10 marca 2014 at 21:58 (4 lata ago)

   Generalnie jesteśmy w strefie pacjenta, a więc artykuł musi być zrozumiały dla szerokiego grona czytelników również tych bez wykształcenia medycznego. Na co dzień pracuję przy pierwszym stole w aptece i wiem, że im więcej skomplikowanych informacji podam tym mój przekaz będzie słabszy. Gdybym chciała poruszyć wszystkie aspekty związane z mechanizmem wchłaniania magnezu, charakterystyką poszczególnych jego związków musiałabym również poruszyć wszystkie stany wyjątkowe czyli w tym przypadku nadkwaśności czy niedokwaśności, opisać całą gospodarkę hormonalną i konsekwencję zbyt wysokiego poziomu magnezu w organizmie. Dziękuję za poprawkę tlenek magnezu oczywiście solą nie jest, jeśli chcemy być szczegółowi rozpuszczalność w tym kontekście znaczy biodostępność.

   Wchłanianie magnezu następuje w jelicie z naciskiem na jelito cienkie na zasadzie dwóch mechanizmów dyfuzji biernej oraz dyfuzji ułatwionej. Do dyfuzji ułatwionej potrzebne jest oczywiście dostarczenie energii metabolicznej. Magnez jest przyswajalny w postaci zjonizowanej fakt wyboru związku magnezu musi zatem brać pod uwagę jego rozpuszczalność w treści pokarmowej, a nie w samej wodzie oraz stopień dysocjacji w fizjologicznym środowisku przewodu pokarmowego. Owszem w niedokwaśności zaleca się stosowanie chlorku magnezu.

   Odpowiedz

Leave a Reply