Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia oczami farmaceuty

portfelJak możemy przeczytać m.in. w Dzienniku Gazecie Prawnej, Ministerstwo Zdrowia przygotowuje projekt zmiany ustawy refundacyjnej, w myśl której aptekarz ma obowiązek proponowania i informowania pacjenta o tańszych zamiennikach. W innym wypadku farmaceuta może zostać ukarany grzywną.

Na co dzień pracuję w aptece, w przychodni, gdzie realizujemy głównie leki na receptę. Każdy pacjent słyszy pytanie u nas „Czy proponować tańsze zamienniki za poszczególne leki”, „Czy szukamy tańszych zamienników”. Reakcje są naprawdę różne. Niektórzy są mile zaskoczeni inni oburzeni reagują krzykiem – „żadnych zamienników”, „stać mnie na leki”. Co zatem jeśli pacjent powie, że nie interesują go tańsze zamienniki, dalej na siłę mamy podawać różnicę w cenie? Jak będzie egzekwowany ten zapis? Ministerstwo wyśle do aptek „cichych pacjentów”. Moim zadaniem pomysł jest delikatnie mówiąc nietrafiony. Generalnie nie jestem przeciwniczką zamienników, ALE jeśli pacjent świadomy i przekonany.

Najwięcej leków na receptę wykupują pacjenci starsi, którzy miewają problemy z pamięcią. Ich sposób dawkowania często opiera się na kolorze opakowania, albo tabletki. Jeśli z dnia na dzień wydamy im nawet opisane zamienniki możemy zaburzyć ich dotychczasowy system dawkowania. Pacjent musi być naprawdę świadomy całej sytuacji.

Co z niedowiarkami? Przypadek z apteki wzięty. Pytamy pacjentki czy chce tańszy zamiennik? Na początku mówi, że nie, ale po chwili pyta: Jaka różnica cenowa? Czy to na pewno to samo? W końcu się decyduję. Za trzy dni wraca i twierdzi, że zamiennik na nią nie działa żąda zwrotu pieniędzy i recepty. Kto będzie za takie przypadki płacił skoro nad nami będzie wisieć groźba grzywny za nie wydanie zamiennika?

Ciekawa jestem również reakcji środowiska lekarskie na ten projekt zmiany Ustawy Refundacyjnej. Lekarze, którzy mają duże doświadczenie i zaufanie do poszczególnych preparatów często nie życzą sobie zamieniania zaordynowanych leków. Już teraz trafiają się recepty z dopiskiem NZ- nie zamieniać lub ustnie przekazana informacja, że gdyby proponowano Panu/Pani tańszy zamiennik to proszę odmówić. Czy w takim razie lekarze też będą karani grzywną?

Oczywiście lepiej, żeby pacjent wykupił tańszy zamiennik w sytuacji kiedy miałby w ogóle nie wykupić leku. Jednak przymuszanie do zamieniania pod groźbą grzywny do niczego nie prowadzi. Pomijam już całą kwestię tego ile zaoszczędzi na zamiennikach nie tylko pacjent, ale głównie NFZ. W Polsce potrzebna jest ustawa o opiece farmaceutycznej w każdej aptece, a nie o tym jak karać farmaceutów i lekarzy.

1 Comment on Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia oczami farmaceuty

  1. porady zdrowotne
    22 lutego 2015 at 06:14 (3 lata ago)

    Cześć! Dobry post, oczekuję następnych artykułów, w szczególności mówiących o tematach związanych z
    tematem zdrowia

    Odpowiedz

Leave a Reply