Perfekcyjna recepta – cukrzyk w gabinecie cz.2, czyli różne opakowania tych samych insulin i ich refundacja

lupaW poprzednim artykule o insulinach pisałam o dawkowaniu najbardziej standardowych opakowań czyli 5 wkładów po 3ml. Dziś chciałabym poruszyć temat insulin, które istnieją w różnych wielkościach i postaciach. Opiszę, czym się różnią i jak je dokładnie wypisać, aby pacjent na pewno otrzymał w aptece to, co mieliście na myśli.

 

 

1. Insuliny jednocześnie występujące we wstrzykiwaczach i wkładach.

Insuliny zawierające 5 wkładów a 3 ml:

 • Lantus
 • Insuman Basal
 • Insuman Comb 25
 • Insuman Rapid

Insuliny zawierające 5 wstrzykiwaczy a 3ml:

 • Lantus SoloStar
 • Insuman Basal SoloStar
 • Insuman Comb 25 SoloStar
 • Insuman Rapid SoloStar

Jak widać różnica jest subtelna w nazwie dopisujemy lub nie SoloStar. Problem pojawia się, gdy omyłkowo pacjentowi zostanie wypisana insulina we wkładach, a ten nie posiada w domu pena insulinowego z wymiennymi wkładami. Nie będzie mógł podać sobie insuliny, gdyż do użycia wkładu niezbędny jest pen insulinowy. Sytuacja jest prostsza w przypadku insulin SoloStar, które występują w jednorazowych penach czyli wstrzykiwaczach. Peny jednorazowe wykorzystuje się do zużycia insuliny, która znajduję się w penie lub do 30 dni od rozpoczęcia stosowania.

Wszystkie wyżej wymienione insuliny występują po 5 wkładów/wstrzykiwaczy a 3 ml i są refundowane. Wyjątkiem jest Lantus SoloStar, który poza refundowanym opakowaniem 5 wstrzykiwaczy a 3 ml, istnieje jeszcze w nierefundowanym opakowaniu 1 wstrzykiwacz a 3ml.

Jeśli chcecie wypisać jeden wstrzykiwacz Lantus SoloStar na refundację (opakowania insulin można dzielić):

Rp.
Lantus SoloStar, 1 wstrzykiwacz a 3ml odpłatność 30%

Jeśli chcecie wypisać jeden wstrzykiwacz Lantus SoloStar bez refundacji:

Rp.
Lantus SoloStar, 1 opakowanie a 1 wstrzykiwacz a 3 ml odpłatność 100%

Jeśli wypiszecie tylko Lantus SoloStar. Pacjent otrzyma w aptece jedno najmniejsze refundowane opakowanie czyli 1 opakowanie a 5 wstrzykiwaczy.

2. Insuliny występujące we wkładach i fiolkach

Gensulin R, Gensulin N, Gensulin M30

 • 5 wkładów a 3ml – refundacja R lub S
 • 10 wkładów a 3ml – nierefundowana
 • 1 fiolka a 10ml – refundacja R lub S

Insulina z fiolek podawana jest tradycyjną igłą i strzykawką tzw. insulinówką, co może przysporzyć wiele problemów i raczej w leczeniu pozaszpitalnym nie jest zalecana. Jeśli mamy na recepcie nieprecyzyjnie:

Rp.
Gensulin R, 1 opakowanie, odpłatność R

Wydajemy jedno najmniejsze refundowane opakowanie i nie kierujemy się tutaj pojemnością. Fiolkę i wkład traktujemy jako dwie odrębne postacie leku. Na podstawie naszej wiedzy i wywiadu z pacjentem decydujemy czy wydać refundowaną fiolkę czy refundowane wkłady, jeżeli postać nie została określona na recepcie.

3. Insuliny we wkładach inne niż 5 wkładów a 3ml

Abasalgar

 • 10 wkładów a 3ml refundacja 30% lub S

Przy tak dużych opakowaniach należy pamiętać o rozpisaniu odpowiednio wysokiego dawkowania lub zapisać dawkowanie wiadomo jeżeli chcemy wypisać nie więcej niż 2 opakowania.

Jeśli pamiętacie o jeszcze innych niestandardowych opakowaniach insulin bardzo proszę o zamieszczenie ich w komentarzach, może coś mi umknęło.

Leave a Reply