Perfekcyjna recepta – cukrzyk w gabinecie czyli jak wypisać insulinę i paski do glukometru

lupaPrzeliczanie jednostek, dzielenie ampułek, dopasowywanie odpłatności do pasków. Jednym słowem jak wypisać receptę cukrzykowi, żeby nie zwariować i żeby pacjent nie został bez insuliny. Jeśli chcesz wypisać dwa opakowania insuliny lub pasków sprawa jest prosta. Używamy dawkowania wiadomo np.

Rp.
Actrapid Penfill 2 op. a 5 wkładów a 3ml
DS. wiadomo

Osoba realizująca receptę powinna wydać dwa opakowania insuliny na zniżkę, o ile osoba wystawiająca receptę nie zaznaczy odpłatności 100%. Jeżeli natomiast chcesz wypisać 3 opakowania insuliny na recepcie musi znaleźć się dawkowanie. Jak to obliczyć ?

1 wkład zawiera 300 jednostek insuliny.
Wypisane dawkowanie musi mieścić się w 90 dniach kuracji.

Chcesz rozpisać 15 wkładów, a więc 3 opakowania. Ile jednostek dziennie musisz rozpisać ?

Ilość jednostek do rozpisania = Ilość ampułek x 300 j.m. / 90 dni
Ilość jednostek do rozpisania = 15 x 300 / 90 = 50

Recepta może wyglądać następująco:

Rp.
Actrapid Penfill 3op. a 5 wkładów a 3ml
DS. 50 j.m. lub rozpisać jednostki na pory dnia np. 25j.m. – 10j.m. – 5j.m.

Jeżeli natomiast dawkowanie będzie zbyt niskie np. do trzech opakowań rozpiszecie 40 j.m. farmaceuta wyda 12 wkładów, a nie 15, bo tak będzie wynikać z dawkowania.

Ilość wkładów = 40 j.m. x 90 dni / 300 j.m. = 12

W przypadku insulin możliwe jest dzielenie opakowań, możecie zatem pisać taką ilość wkładów jaka będzie wynikać z zalecanego dawkowania.

Rp.
Actrapid Penfill 14 wkładów a 3ml
DS. 47 j.m.

Ściągawka minimalnych ilości jednostek insuliny do opakowań:

 • 1 opakowanie – 17 j.m.
 • 2 opakowania – 34 j.m.
 • 3 opakowania – 50 j.m.
 • 4 opakowania – 67 j.m.

Musicie jednak uważać na insuliny, które występują we wstrzykiwaczach. Występują one w dwóch rodzajach opakowań: po jednym wstrzykiwaczu – nierefundowane i po 5 wstrzykiwaczy – refundowane. Wtedy jeżeli napiszecie:

Rp.
Lantus Solostar 1 opakowanie a 1 wstrzykiwacz a 3ml

Pacjent otrzyma jednej wstrzykiwacz, ale nierefundowany. Jeżeli chcecie, aby pacjent otrzymał jeden wstrzykiwacz z opakowania refundowanego należy zaznaczyć odpłatność i napisać:

Rp.
Lantus Solostar 1 wstrzykiwacz a 3ml

Jeżeli natomiast chodzi o paski do glukometrów zasada jest dalej ta sama. Chcecie wypisać dwa opakowania nie musicie pisać dawkowania lub dawkowanie wiadomo. Jeżeli chcecie wypisać więcej opakowań należy rozpisać dawkowanie, ale uwaga wszystkie paski występują w opakowaniach po 50 sztuk.

Rp.
Accu-Chek Active 3 opakowania
DS. 3 x 1

Przy paskach należy jednak pamiętać o zaznaczeniu odpłatności. Posiadają one bowiem najczęściej trzy odpłatności 100%, 30% i R. Jeżeli obok pasków na recepcie nie zaznaczycie żadnej odpłatności farmaceuta wyda je na 30% czyli na zniżkę, ale najmniej korzystną dla pacjenta. Jeżeli chcecie wypisać pacjentowi paski za najniższą odpłatnością należy obok pasków zaznaczyć P lub jeśli pamiętacie rodzaje odpłatności R.

Post o wypisywaniu insuliny cieszy się bardzo dużą popularnością. Postanowiłam go zaktualizować. Kiedy był pisany w 2014 roku na jednej recepcie można było wypisać lek na 90 dni dawkowania. Nowelizacja ustawy wydłużyła ten czas do 120 dni. Pisałam o tej nowelizacji tutaj . Zmienia się w takim wypadku minimalna ilość jednostek do jednego opakowania insuliny. Nowa ściągawka minimalnych ilości jednostek do standardowego opakowania insulin czyli 5 wkładów a 3 ml:

Do jednego opakowania:

Ilość jednostek do rozpisania = 5 ampułek x 300 j.m./120 dni = 12,5 czyli 13 j.m.

 • 1 opakowanie -13 j.m.
 • 2 opakowania – 25 j.m.
 • 3 opakowania – 38 j.m.
 • 4 opakowania – 50 j.m.

Jednocześnie zapraszam do artykułu o niestandardowych wielkościach opakowań insulin.

1 Comment on Perfekcyjna recepta – cukrzyk w gabinecie czyli jak wypisać insulinę i paski do glukometru

 1. Monika
  12 marca 2014 at 22:26 (4 lata ago)

  Dziękuję, bardzo przydatny post :)

  Odpowiedz

Leave a Reply